İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

Genel Bilgiler

Ders

Bilgisayar Mühendisliği Lisans

Bölümde, bilgisayar ağları, bilgisayarla görü, deprem tahmini, doğa-esinli hesaplama, doğal dil işleme, makine öğrenmesi, paralel ve dağıtık bilgi işleme, veri madenciliği, yapay zeka ve robotik, tarımsal izleme ve bilgi sistemleri, biyoinformatik, yazılım modellemesi ve analizi alanlarında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olanlar Bilgisayar Mühendisi ünvanını alırlar. Mezunlar, kamu ve özel sektör kuruluşlarında bilgi sistemlerinin kurulması, işletilmesi ve yazılım geliştirme alanlarında çalışabilmektedir. Uygulama ağırlıklı çalışmalara yatkın olan mezunlar, büyük iletişim ve finans firmalarının araştırma geliştirme bölümlerinde görev yapmaktadırlar. Donanım alanında uzman olan mezunlar, bilgisayarlı sistem tasarlama, üretme ve atanmış sistem geliştirme alanlarında önemli çalışmalar yapmaktadırlar.

Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimi için iki program seçeneği sunulmaktadır. Her iki programda bütün dersler içerikleri açısından aynıdır. %30 İngilizce olan programda öğrencinin toplam kredisinin en az %30'unu İngilizce alması gerekirken %100 İngilizce olan programda bütün dersler İngilizcedir.

ABET Accredited

ABET Uluslararası Etkinlikler Konseyi, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği programını 2011 yılında akredite etmiştir. 2004-2010 yılları arasında ise programımız ABET'in ABD dışı programlar için 2005 öncesinde kullandığı "ABD'de akredite edilen Bilgisayar Mühendisliği programlarına eşdeğerli" kategorisinde değerlendirilmişti.

Öğrencilerimiz gerek elde ettikleri yarışma dereceleri gerekse yaptıkları akademik yayınlar ile başarılarını göstermektedir.